Botox nedir?

+

Botulinum toksin Clostridium Botulinum adı verilen ve besin zehirlenmelerinden sorumlu bakteriden elde edilen bir toksindir. Botoks bu toksinin laboratuar şartlarında üst düzey teknolojiler ile saflaştırılması sonucu elde edilen protein yapısında bir ilaçtır.

Botoks'un etki mekanizması nedir?

+

Botoks kas-sinir kavşağında kasılma fonksiyonlarından sorumlu asetil kolin adlı maddenin salınımını engelleyerek elektriksel iletiyi bloke eder ve istenmeyen kas hareketlerinde azalma sağlar.

Botoksun kullanım alanları nelerdir?

+

Botoks ilk kez şaşılık tedavisinde kullanılmış ve daha sonra nöroloji alanında kas spazmlarını çözmek üzere tedavi alanında kullanılmaya devam etmiştir. 2002 yılında FDA onayını alarak kozmetik amaçlı kullanıma sunulmuştur. Kozmetik olarak ;
 • Alın çizgileri,
 • Kaş arası çatma çizgileri,
 • Kaz ayağı kırışıklıkları,
 • Üst dudaktaki barkod çizgileri,
 • Kaş düşüklüğü,
 • Burun kenarlarındaki tavşan çizgileri,
 • Boyun çizgileri,
 • El ve koltuk altı terlemesi,
 • Migren türü başağrıları,
 • Çiğneme kası hipertrofisi,
 • Gülerken diş etlerinin göründüğü durumlarda(Gummy smile),
 • Terleme tedavisinde kullanılır.
 • Botoks işlemi öncesinde değerlendirme nasıl yapılır?

  +

  Tedavi öncesi tıbbi öykü alınırken şunlar öğrenilir;
 • Hasta daha önce bu tedaviyi almış mı?
 • Sonuçtan memnun kalmış mı?
 • Önce hangi bölgenin etkisi kaybolmuş?
 • Hastanın metabolizma hızı,egzersiz durumu,kas yapısı sorgulanır,
 • Hangi bölgeler hastayı rahatsız etmektedir?
 • Daha önce uygulanan botoks işleminde kaş ya da göz kapağı düşüklüğü yaşamış mı?
 • Hasta bazı çizgilerin kaldığı natürel bir görünümden yana mı, yoksa maksimum etkiyi mi tercih etmektedir?
 • Botoks için muayenede değerlendirme nasıldır?

  +

  Tüm yüz muayene edilerek yüzün hangi kısımlarında daha fazla yaşlanma etkileri olduğu, asimetri olup olmadığı, yüzün daha genç görünümünü sağlamak üzere hangi noktalara enjeksiyon yapılması gerektiği incelenir.

  Ağrılı bir işlem midir?

  +

  Botoks enjeksiyonlarında hastanın ağrı eşiği düşükse lokal anestezik etkili krem uygulaması yapılabilir. Ancak işlemin çok ağrılı olmaması nedeniyle krem ile beklemek çoğu hasta için zaman kaybıdır ve buz uygulaması ile işlem rahatlıkla uygulanabilir.

  İşlem nasıl uygulanır?

  +

  Botox uygulanacak bölgenin alkol ile temizliği yapıldıktan sonra daha önce den belirlenmiş noktalara çok ince uçlu iğnelerle enjeksiyon yapılır. İşlem 5dk gibi kısa sürede tamamlanır.

  İşlem sonrası nasıl görünürüm?

  +

  Bazı hastalarda herhangi bir iz gözlenmezken, bir kısmında kısa sürede kaybolan hafif kızarıklık ve minik şişlikler oluşabilir. Hastaların birçoğu işlemi ogle tatilinde yaptırdıktan sonra işlerine geri dönebilirler.

  Botoks uygulamasının risk ve komplikasyonları nelerdir?

  +

  İşlemin oldukça düşük risklidir. İlk kez botoks yaptıran hastalarda %10 oranında başağrısı gözlenebilmektedir. Hastaların bir kısmında morluk oluşabilir. Enjeksiyon noktalarında yarım saat içinde kaybolan minik şişlikler gözlenebilir. Asimetri bir tarafa daha yüksek doz uygulaması durumlarında ya da başlangıç asimetrisi olan hastalarda gözlenebilen bir yan etkidir. Göz kapağı ya da kaş düşüklüğü oldukça nadir yan etkilerdir. Geişmesi durumunda doktorunuz tarafından önerilen göz damlaları ile durumun bir miktar düzelmesi sağlanabilmektedir.

  İşlem sonrası dikkat etmem gerekenler nelerdir?

  +

  İlk 4 saat makyaj yapılmamalıdır. Aynı gün uygulama bölgesine masaj yapılmamalıdır. İlk 4 saat uzanılmamalıdır. Asid içeren ürünler ilk 24 saat kullanılmamalıdır.

  Botoks uygulamasından sonra etkiyi ne zaman görürüm?

  +

  İşlemden sonra etki 2-8 günler arasında farkedilmeye başlar. Maksimum etki 3-4 haftalarda oluşmaktadır. Dolayısıyla kontrol randevusu 3. haftada düzenlenmelidir. İlk botoks uygulamasında kontrol yapılırken tekrarlayan uygulamalarda kontrol gerekli değildir.

  Tedavinin etki süresi nedir?

  +

  Etki süresi metabolizma hızı, uygulanan doz miktarı, uygulama yeri nedeniyle farklılıklar gösterebilir. Genellikle etkinin oluşum aşamaları şu şekildedir:
 • İlk 3-4 haftada maksimum etki,
 • 8 haftada etki geri dönmeye başlar,
 • 12 haftada etkinin %50 si kaybolur,
 • 16 haftada %80 ve daha fazla oranda geri döner.
 • Botoks işlemini ne sıklıkta yapmalıyım?

  +

  Etkinin %50-80'inin kaybolduğu 3-4 aylarda uygulama yapılabilir.

  Nefertiti Botoks (Nefertiti Lift)

  +

  Yaşlanma ile birlikte boyunda bir yelpaze şeklinde bulunan Platisma adı verilen kasımız kısalmaya başlar ve çeneyi aşağı doğru çeker. Çene bölgesinin genç ve keskin açılı görünümü bozularak gıdı bölgesinde sarkmalar meydana gelir. Bu bölgeye yapılacak botox (muscle relaxing) enjeksiyonları ile daha genç görünüm elde edilebilir.

  Nefertiti botox işlemi öncesinde tedaviye nasıl karar verilir?

  +

  Boyun bölgesine yapılacak tedavi öncesinde şunlar sorgulanır:
 • Genetik yönden eğilim varlığı açısından ailede genç yaşlarda boyunda sarkma öyküsü,
 • Daha önce tedavi olup olmadığı,
 • Tedavi olduysa sonuç alıp almadığı ve etki süresi,
 • Metabolizma hızı, egzersiz durumu, kas yapısı ve kolay kilo alma durumu olup olmadığı,
 • Boyun bölgesinde hastayı rahatsız eden durumun ne olduğu: Kırışıklık? Cildin yapısı? Çene hattının bozulması? Gıdı bölgesindeki yağ yastıkçığı?
 • Daha önce yaptırdığı botox (muscsle relaxing) enjeksiyonlarda sorun olmuş mu?
 • Nefertiti botox öncesi muayenede hangi noktalara dikkat edilir?

  +

  Yüz ve boyun birlikte değerlendirilir.Çene hattının keskinliği.Çizgilerin yerleşim yeri.Asimetri varlığı. Cildin yıpranma durumu,çizgilerin derinliği.Hastanın liposuction ya da lifting yöntemlerinden hangisine uygun olduğuna karar verilir.

  Nefertiti botox(Nefertiti lifting ) için uygun doz seçimine nasıl karar verilir?

  +

  Hastanın ailesinde kısa yaşam süresi öyküsü, maximum etki beklentisi varsa daha yüksek dozlar tercih edilir, Hastanın daha önce uygulanan botox(muscle relaxing injections) ile ilgili komplikasyon hikayesi,bütçe kısıtlılığı ya da natürel görünüm isteği varsa daha düşük dozlar tercih edilebilir.

  Uygulama sırasında ağrı hisseder miyim?

  +

  İşlemden 45dk önce lokal anestezik etkili krem uygulanabilir. Streç film kapatılırsa etki artar. İşlem hasta tarafından iyi tolere edilir. Buz uygulaması morarma riskini azaltır.

  Nefertiti botox(Nefertiti lifting ) işleminde prosedür nasıldır?

  +

  Boyun ve yüz alkol ile temizlenir. Bölgeye işlem öncesinde kısa süreli buz uygulamaları yapılır. Platismal band boyunca belli aralıklarla bir çok noktaya enjeksiyon uygulanır.

  Nefertiti botox(Nefertiti lifting enjeksiyonundan sonra nasıl görünürüm?

  +

  İşlem sonrasında bazı hastalarda herhangi bir belirti olmazken bazılarında enjeksiyon yerlerinde kırmızı noktacıklar, kızarıklık ve şişlik gözlenebilir. Şişlikler kısa süre içinde kaybolurlar.

  Komplikasyon ve riskler nelerdir?

  +

  Morluk hastaların bir kısmında oluşabilmektedir. İşlemin ilk kez uygulandığı hastalarda %10 oranında başağrısı olabilir. Asimetri; bir taraf Platismal kasın daha güçlü olması nedeniyle oluşabilir. Enfeksiyon; oldukça nadirdir ancak cilt altına yapılan enjeksiyonlarda olası bir durumdur. Çok yüksek doz çalışmlarında nadir bir yan etki olarak geçici yutkunma zorluğu ve ses kısıklığı oluşabilir.

  İşlem sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  +

  İlk 4 saat makyaj yapılmamalıdır.Aynı gün ağır egzersiz yapılmamalıdır.İlk 24 saat cilde asidli ürün sürülmemelidir. İşlemden 4 saat sonrasına kadar yüzüstü uzanılmamalıdır.Aynı gün bölgeye masaj yapılmamalıdır.

  İşlemden sonra ne beklemeliyim?

  +

  Etki 2-8 gün arasında farkedilmeye başlar. Maximum etki 3-4 haftalarda ortaya çıkar. Dolayısıyla kontrol 3 hafta sonra yapılır. İlk uygulamada kontrol yapılırken tekrar seanslarda kontrole gerek yoktur.

  Asimetri olursa ne yapmalıyım?

  +

  Kontrol randevusunu beklemelisiniz.Asimetri bazen bir taraf platismal kasın daha güçlü olmasından kaynaklanabilir. Genellikle kontrol randevusuna kadar düzelme gösterir. Eğer düzelme olmamışsa doktorunuz değerlendirerek kontrol randevusunda rötuş yapacaktır. Erken yapılan düzeltmelerde ilave asimetriler ortaya çıkabilir.

  Nefertiti botox(Nefertiti lifting) dolgusunun etki süresi ne kadardır?

  +

  Etki süresi bireylere göre farklılıklar gösterebilir. Hastanın anatomik yapısı,metabolizma hızı, ürünün yerleştirilme bölgesi ve uygulanan dozla ilişkilidir. Genellikle; ilk 3-4 haftada maximum etkiye ulaşılır. 8 haftada kas gücü geri kazanılmaya başlar. 12. haftada kas gücünün %50'si geri döner. 18. haftada kas gücünün %80'i geri döner.Hastaların seans aralıklarının 3-4 ay arasında tutulması idealdir.

  Kaş Kaldırma (Brow Lifting)

  +

  Kaş düşüklükleri çeşitli enjeksiyon teknikleri tedavi edilebilmektedir.

  Botox enjeksiyonları (Antiwrinkle treatment)

  +

  Göz çevresine kaş düşüklüğünde rolü olan (orbicularis oculi) kası içine ince uçlu iğnelerle küçük enjeksiyonlar halinde 3-10 noktaya uygulanır. Kaş kaldırmak üzere yapılan enjeksiyonlarda en iyi sonuçlar kaz ayağı(crows feet) bölgesini de içine alan uygulamalarda elde edilir. Çünkü orbicularis oculi kasının kaz ayağı çizgilerine neden olurken aynı zamanda kaşdüşüklüğüne de katkıda bulunur. Bu bölgeye yapılan enjeksiyonlar etkiyi arttıracaktır. Kaşların orta kısmının kaldırılması için glabellar bölge ve procerus kası enjeksiyonları yapılabilir.

  Kaş kaldırma ve şekil verme amacıyla dolgu (filler) enjeksiyonları

  +

  Biz yaşlanırken yerçekimi ve cildin sıkılığını kaybetmesi ve kemik yapıların destekleyici özelliğinin bozulması nedeniyle kaşlarda düşme ve şekil bozukluğu meydana gelir. Dolgu (filler) enjeksiyonları ile kaşları desteklemek mümkün olmaktadır. Kaşın üst dış kısmına yapılan dolgu (filler) uygulaması ile kaşların kenar kısmının yüksekliği arttırılabilir. Dolgu(filler) uygulamaları ile kaşların yüksekliğini arttırırken aynı zamanda yeniden şekil vermek suretiyle daha genç bir görünüme kavuşturabiliyoruz. Kollajen destekleyici tedaviler ile sağlanan etki bir üst noktaya taşınabilmektedir.

  Hastaların beğendiği kaş şekli nedir?

  +

  Hastayı rahatsız eden kaş düşüklüğünün yerleşimi iç ya da dış kısım mıdır? Genel kural olarak kaşın dış kısmının yüksekliği daha feminen bir görünüm sağlarken düz yapıda olan kaşlar maskülen görünüm sağlamaktadır. Hasta natürel bir görünümü mü tercih etmektedir yoksa olabildiğince maximum etki mi onu memnun edecektir?

  Değerlendirme

  +

  Hastanın yapılan değerlendirmesinde yüz ve kaşların yüzdeki yerleşimi incelenir.
 • Kaşların yüzde halihazırdaki yerleşimi ve şekli,
 • Göz kapağı düşüklüğü ve asimetri durumu,
 • Şakak bölgesi vealına enjeksiyon gerekliliği,
 • Hastanın blefaroplasti ya da cerrahi kaş kaldırma ( brow lift) ihtiyacının olup olmadığı değerlendirilir.
 • İşlemin basamakları

  +

  Uygulama alanına 40 dk öncesinden lokal anestezik krem sürülür. Etkiyi arttırmak için streç film yerleştirilebilir. Uygulama alanı alkol ile temizlenir. Dolgu enjeksiyonunun lokalizasyonu anatomik özellikler ve kaş şekline göre değişbilmektedir. Uygulama 5 dk dan kısa uzun sürmemektedir.

  İşlem sonrası nasıl görünürüm?

  +

  Bazı durumlarda kızarıklık , deride akne benzeri oldukça çabuk kaybolan yumrular gelişebilmektedir. Bu işlem genellikle hastaların ogle arasında yaptırdıktan sonra işlerine devam edebildikleri bir uygulamadır. Bazı durumlarda morarma gözlenebilir. Morarma dolgu enjeksiyonlarında botox uygulamalarından daha sık karşımıza çıkabilir.

  İşlemin riskleri ve komplikasyonları nelerdir?

  +

  Botox : Hastaların %10 unda başağrısı gelişebilmektedir. Morluk oluşabilir. Asimetri oluşabilir. Bu durum genellikle başlangıçta asimetrisi olan hastalarda daha sık gözlenmektedir. Göz kapağı düşüklüğü oldukça nadir görülen bir durumdur.
  Dolgu(filler) enjeksiyonları : Morluk oluşabilir. Tedavi alanında şişlikler oluşabilir. 48 saat içinde gerilemesi beklenir. Asimetri genellikle önceden asimetri ğproblemi olan hastalarda gözlenir. Enfeksiyon enjektörün cilde giriş yaptığı durumlarda nadir de olsa olası bir durumdur. Nekroz enjekte edilen materyalin cilt altındaki küçük damarları tıkaması ile cilde giden kan akımının engellenmesi sonucu ortaya çıkar. Nekroz sonrası skar oluşumu gözlenebilir. Daha fazla dolgu uygulama ihtiyacı oluşabilir.

  Bu işlemler kimlere uygun değildir?

  +

  Kaş kaldırma (brow lifting) için botox enjeksiyonu bazı hastalar için uygun olmayabilir. Kaşlar göz küresini çevreleyen kemiğe(orbital rim) çok yakınsa botox enjeksiyonları göz kapağında düşüklüğe neden olabilir. Kaş kaldırma amacıyla yapılan dolgu enjeksiyonu(filler injection) çoğu hastada uygundur.

  İşlem sonrası nelere dikkat edilmelidir?

  +

  İlk 4 saat makyaj yapılmamalıdır. Aynı gün masaj yapılmamalıdır. Aynı gün egzersiz yapılmamalıdır. İlk 4 saat uygulama alanı üzerine yatılmamalıdır. Aynı gün içinde bolca gülme ve kaş çatma mimiği yapılabilir. Asid içerikli ürün ilk 24 saatte uygulanmamalıdır.

  Asimetri gelişirse doktorumu aramalı mıyım?

  +

  Botox enjeksiyonlarında bazen bir tarafta etki daha çabuk ortaya çıkmakta diğerinde gecikmektedir. Bu durumda kontrol randevusuna kadar beklenmelidir. Erken yapılacak düzeltmeler kaş düşüklüğüne neden olabilmektedir.

  Göz kapağı düşüklüğü durumunda doktorumu aramalı mıyım?

  +

  Evet. Doktorunuz size göz kapağı düşüklüğünü hafif de olsa gideren göz damlası reçete edecektir.

  Tedavinin etki süresi ne kadardır?

  +

  Botox enjeksiyonlarında hastaların çoğunda; 4. haftada maximal etki gözlemlenir. 8. haftada kaşlar bir miktar aşağı iner. 12. haftada etkinin yarısı kaybedilir. 16. haftada kaş kaldırma etkisi tamamen kaybolur. Dolgu enjeksiyonlarında 2. Uygulama 6 ay sonra daha sonraki enjeksiyonlar yılda bir önerilmektedir.


  Etiketler : Botoks, Botox, Kırışıklık, Aşırı Terleme, Migren Tedavisi, Nefertiti Botoks, Kaş Kaldırma, İstanbul