Dermal Dolgu (Dermal Filler)

+

Yaşlanmayla birlikte boyun çizgileri de yavaş yavaş belirgin hale gelmeye başlar. Dermal dolgu(dermal filler) enjeksiyonu ile boyun çizgileri başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Boyun çizgileri(neck lines) için dolgu uygulamasında doz seçimi nasıl yapılır?

+

Boyun derisinin hasarlanma derecesine göre değişmekle birlikte genellikle ayda bir olmak üzere 1 ml dozda 3 kez hyaluronik asid (hyaluronic acid) uygulama protokolü tatamin edici sonuçlar sağlamaktadır. Hyaluronik asid yanında yıpranmış cildi onaran, besleyen, vitaminleri de barındıran mezolift solüsyonları (skin booster) tercih edilebilir.

Uygulama sırasında ağrı hisseder miyim?

+

İşlemden 45dk önce lokal anestezik etkili krem uygulanabilir. Streç film kapatılırsa etki artar. Kanül ile uygulama yapılırsa kanülün giriş noktasına lokal anestezik enjeksiyon ile yapılabilir. Boyun derisi ince olduğundan yüzeysel çalışma nedeniyle genellikle kanül tercih edilmez. Buz uygulaması morarma riskini azaltır.

Boyun Çizgileri(Neck lines) dolgusunda işlem prosedürü nasıldır?

+

Boyun alkol ile temizlenir. Bölgeye işlem öncesinde kısa süreli buz uygulamaları yapılır. Çok sayıda noktadan enjeksiyon yapılır. Dolgu materyali enjekte edildikten sonra gazlı bez ile bası uygulanır. Uygulama sonrasında nem veren maskeler yerleştirilerek etkinlik arttırılırken işleme bağlı oluşan yan etkiler azaltılabilir.

Boyun Çizgileri (Neck Lines) dolgusu enjeksiyonundan sonra nasıl görünürüm?

+

İşlem sonrasında enjeksiyon yerlerinde çok sayıda kırmızı noktacıklar, kızarıklık ve şişlik gözlenebilir. İşlem sonrasında hastanın 1 hafta boyun bölgesine fular giymesi kendini daha rahat hissetmesini sağlayabilir.

Komplikasyon ve riskler nelerdir?

+

Morluk hastaların bir kısmında oluşabilmektedir.
Ödem; İşlem sonrası uygulama sahasında ödem gözlenir.Ödem 48 saat kadar sürebilir.
Asimetri; bir tarafa daha fazla volüm enjeksiyonu nedeniyle oluşabilir. Genellikle işlem öncesi asimetrisi olan hastalarda gözlenir.
Enfeksiyon; oldukça nadirdir ancak cilt altına yapılan enjeksiyonlarda olası bir durumdur.
Mavimtrak görünüm(Tyndall effect): Özellikle boyun derisi ince olan hastalarda enjeksiyonların yüzeyel uygulanması sounucu oluşabilir. Bu durum gelişirse işlem sırasında enjeksiyonun derinliği düzenlenerek problemin önüne geçilebilir.

Daha fazla uygulama gereksinimi; işlem sonrasında çizgilerde belirgin düzelme sağlanmasına rağmen yeterli değildir. Tedavinin 2. Ve 3. Seansları tamamlanmalıdır. Daha sonra etkiyi sürdürmek üzere belli periyodlarla kürler yapılabilir.

İşlem sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

+

İlk 4 saat makyaj yapılmamalıdır.Aynı gün ağır egzersiz yapılmamalı ve ilk 24 saat cilde asidli ürün sürülmemelidir. İşlemden sonra 1 hafta sauna, sıcak banyo ve spa dan kaçınılmalıdır. 1 hafta süre ile boyuna fular giyilmesi hastanın daha rahat hisstmesini sağlar.

İşlemden sonra ne beklemeliyim?

+

Dolgunun sonucu işlemden hemen sonra belirgindir. Dolgu uygulamasından sonra oluşan ödem 2-3 gün içinde düzelir. 2-4 hafta süresince hafif şişlikler gözlenebilir. Morluk 7-8 gün devam edebilir.

Asimetri olursa ne yapmalıyım?

+

Kontrol randevusunu beklemelisiniz.Asimetri bazen bir tarafın daha fazla şişmesi ya da morluğu nedeniyle oluşabilir. Genellikle kontrol randevusuna kadar düzelme gösterir. Eğer düzelme olmamışsa doktorunuz değerlendirerek kontrol randevusunda rötuş yapacaktır. Erken yapılan düzeltmelerde ilave asimetriler ortaya çıkabilir.

Boyun Çizgileri(Neck Lines) dolgusunun etki süresi ne kadardır?

+

Etki süresi bireylere göre farklılıklar gösterebilir. Hastanın anatomik yapısı,metabolizma hızı, ürünün yerleştirilme bölgesi ve uygulanan dozla ilişkilidir. Bu konudaki genel yaklaşımım hasta 1 ay sonrasında uygulama sonucundan 1 ay aralıklarla 3 seans tamamlandıktan sonra memnunsa , 6 ay sonra 2. uygulama , bir 6 ay sonra ve daha sonraki uygulamaları 1 yıl aralıklarla yapmaktır. İstenilen sonuca ulaştıktan sonra 6 ay aralıklarla 2 kez ve daha sonra yılda bir kez tekrarlanabilir.


Etiketler : Boyun Çizgileri, Neck Lines, Dolgu, Dermal Dolgu, Dermal Filler, Kırışıklık Tedavisi, İstanbul