Çatma çizgileri için tedaviye nasıl karar verilir?

+

Çatma çizgilerini değerlendirirken önemli nokta hasta mimiksiz durumdayken çizgi ya da katlantının var olup olmadığına bakılmasıdır.Hasta mimik yapmazken çizgi belirgin ve bu bölgenin düz olmasını istiyorsa sadece botox enjeksiyonu ile bu bölgedeki kasların rahatlatılması istenen sonucu vermeyecektir. Botox enjeksiyonunun yanında dolgu(filler) enjeksiyonunun uygulanması gerekir.

Çatma izgileri nasıl oluşur?

+

Çatma çizgilerinin oluşmasında çok fazla çatmanın yanında genetiğin de rolü vardır. Çatma çizgisi olanların çoğunun ailesinde de bu problem gözlenir.Çatma çizgileri (frown lines) yüzde sıklıkla tedavi ettiğimiz bir alandır. Hastalar iki kaş arasındaki bu çizgiden nefret ederler. Etrafındakilerin kendisine "Kızgın mısın? Üzgün müsün? ya da Yanlış olan ne?" gibi sorular yönelttiğinden bahsederler.Çatma çizgisinin tedavisi hastalara daha rahatlamış, genç ve taze bir görünüm verir.

Çatma çigilerinin oluşumunu engellemek mümkün mü?

+

Botox enjeksiyonlarına erken yaşlarda başlamak çizgilerin derinleşmesini engeleyecektir. Erken yaşta botox uygulamalarına başlayacak kadar şanslı değilseniz dolgu enjeksiyonları görünümün düzeltilmesinde basit ve kolay bir yöntemdir.

Uygun doz seçimi nasıl yapılır?

+

Çatma çizgisini (frown line) doldurmak için gerekli optimum doz 0.5-1ml kadardır. Doktorunuz tıbbi öykünüzü aldıktan sonra yapacağı değerlendirme sonrasında en iyi dozu belirleyecektir. Hastanın daha önce dolgu enjeksiyonu ile ilgili komplikasyon hikayesi varsa daha küçük dozlarla başlanabilir.

Çatma çizgileri(frown lines) için tedavi planı nedir?

+

İlk seansta botox(muscle relaxing) enjeksiyonu uygulanır.2 hafta sonra 1ml ye kadar dermal dolgu(dermal filler) enjeksiyonu yapılır.3 ay sonra tekrar botox(muscle relaxing) enjeksiyonu uygulanır.Botox(muscle relaxing) enjeksiyonundan 2 hafta sonra tekrar dermal dolgu(dermal filler) enjeksiyonu uygulanır. Bu prosedür bir kez daha uygulanır. Daha sonra 3-4 ayda bir botox(muscle relaxing) enjeksiyonları tekrarlandığında bir kaç yıl dolgu gereksinimi olmayacaktır.

Uygulama sırasında ağrı hisseder miyim?

+

İşlemden 45dk önce lokal anestezik etkili krem uygulanabilir. Streç film kapatılırsa etki artar. Lokal anestezik enjeksiyon ile yapılabilir. Buz uygulaması morarma riskini azaltır.

Çatma çizgisi(frown line) için dolgu uygulamasında prosedür nasıldır?

+

Cilt alkol ile temizlenir. Çatma çizgisine lokal anestezik enjeksiyonu yapılabilir. İşleme başlamadan önce kısa süreli buz uygulamaları yapılır. Çizgi hattı boyunca ince uçlu iğnelerle dolgu enjekte edilir. Genellikle çok sayıda enjeksiyon gerekmektedir. İşlem sonrası gazlı bez ile baskı uygulanır.

Çatma çizgisi(frown line) enjeksiyonunda teknik açıdan bazı özelliklerin belirtilmesi gerekir. Dolayısıyla çok sayıda enjeksiyon noktasında çalışmak gerekliliğinden dolayı kızarıklık ve şişme gözlenebilir.Çizgi hattı boyunca yapılan derin enjeksiyonda çizgi düzelmeyecektir. Çok yüzeyel yapılan enjeksiyonlarda ise dolgu materyalinin gözneklerden dışarı çıkma olasılığı vardır. Diğer yandan çatma çizgisine(frown line) yapılan dolgu enjeksiyonlarında çizginin yavaş yavaş kısmi düzelmelerle nihai sonuca ulaşacağı belirtilmelidir. Daha düz bir görünüm elde etmek için genellikle 3 seansa gereksinim vardır.

Çatma çizgisi(Frown line) enjesiyonu sonrasında nasıl görünürüm?

+

İşlem sonrasında bölgede ızarıklık ve şişlik gözlenir. Çok sayıda enjeksiyon noktasından giriş yapılması dolayısıyla kedi tırmığı benzeri bir görünüm oluşabilir.

İşlem sonrası oluşabilecek komplikasyonlar ve riskler nelerdir?

+

Morluk hastaların bir kısmında oluşabilmektedir. Ödem; İşlem sonrası uygulama sahasında ödem gözlenir.Ödem 48 saat kadar sürebilir. Asimetri; bir tarafa daha fazla volüm enjeksiyonu nedeniyle oluşabilir. Genellikle işlem öncesi asimetrisi olan hastalarda gözlenir. Enfeksiyon; oldukça nadirdir ancak clt ltına yapılan enjeksiyonlarda olası bir durumdur. Nekroz; Oldukça nadir rastlanır.Dolgu materyalinin cilt altı küçük damarları tıkaması sonrası dokunun beslenememesine bağlı bir durumdur. Skar oluşumu gözlenebilir.Daha fazla uygulama gereksinimi olabilir.

İşlem sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

+

İlk 4 saat makyaj yapılmamalıdır. Aynı gün ağır egzersiz yapılmamalı ve ilk 24 saat cilde asidli ürün sürülmemelidir. İşlemden sonra 1 hafta sauna, sıcak banyo ve spa dan kaçınılmalıdır. Çizgi hattı boyunca oluşan kedi tırmığı görüntüsü uzun sürerse doktorunuz steroidli krem kullanmanızı önerebilir.

İşlemden sonra ne beklemeliyim?

+

Dolgunun sonucu işlemden hemen sonra belirgindir. Dolgu uygulamasından sonra oluşan ödem 2-3 gün içinde düzelir. 2-4 hafta süresince hafif şişlikler gözlenebilir.

Etki süresi ne kadardır?

+

Çatma çizgisi(frown line) için yapılan dolgu enjeksiyonlarının süresi yüzün diğer kısımlarına göre farklılıklar gösterir. Eş zamanlı olarak botox enjeksiyonlarının yapılmasını gerektirir. 3 kez tekrardan sonra bir kaç yıl dolgu uygulamasına gerek kalmaz.


Etiketler : Çatma Çizgileri, Frown Lines, Dolgu, Botox, Kırışıklık Tedavisi, İstanbul