Dudak Dolgusu (Lips)

+

Dudak dolgusu iki amaçla uygulanabilir.Daha genç bir görünüm için ve daha güzel görünmek için. Bazı kişiler yapısal olarak volümlü dudaklara sahipken diğerleri daha ince bir dudak yapısından şikayetçi olabilirler.

Dudak dolgusu ile yapılabilecekler nelerdir?

+

Dudaklara volüm kazandırılabilir. Dudaklarda altın oran 1/1.618'dir. Bazı hastalar daha küçük bir üst dudağa sahip olup altın oran bozulmuş olabilir. Dudak dolgusu ile oran düzeltilebilir. Dudak kontürü daha belirgin hale getirilebilir. Profilden bakıldığında dudakların öne doğru projeksiyonu yetersizse düzeltilebilir. Cupid's Bow (Eski Roma' da aşk tanrıçasının yayı) denilen üst dudaktaki iki adet kıvrımlı yayın yüksekliği daha iyi bir yapıya kavuşturulabilir. Yaşla birlikte dudakların pembe görüntüsü kaybolabilir. Dolgu ile daha pembe renk kazanırlar.

Dolguda uygulanacak doza nasıl karar verilir?

+

Hastanın yüz hatları değerlendirildikten ve tıbbi öyküsü alındıktan sonra en uygun doza karar verilir. Hastanın komplikasyon hikayesi varsa, daha ince görünümlü dudak talebi varsa ve bütçesi kısıtlysa daha küçük volümle uygulama yapılabilir. İlk seans 1ml uygulamadan 1 ay sonra hastanın isteğine göre ilave doz uygulaması yapılabilir.

Uygulama sırasında ağrı hisseder miyim?

+

İşlemden 45dk önce lokal anestezik etkili krem uygulanabilir. Streç film kapatılırsa etki artar. Lokal anestezik enjeksiyon ile dental anestezi sağlanabilir. Buz uygulaması morarma riskini azaltır.

Uygulama nasıl yapılır?

+

Cilt alkol ile temizlendikten sonra lokal anestezik ile dişeti bölgesine enjeksiyon yapılır. Kısa süreli buz uygulamaları yapılır. Doktorunuz dolgu uygulamasını kendi tekniği ile gerçekleştirir. Gazlı bez ile baskı uygulanır ve masaj yapılır.

Dudak dolgusundan sonra nasıl görünürüm?

+

Dudaklarda kızarıklık ve şişme gözlenir. Genelikle üst dudak daha fazla şişmeye eğilimlidir.

Komplikasyon ve riskler nelerdir?

+

Morluk hastaların bir kısmında oluşabilmektedir. Ödem; İşlem sonrası uygulama sahasında ödem gözlenir.Ödem 48 saat kadar sürebilir. Asimetri; bir tarafa daha fazla volüm enjeksiyonu nedeniyle oluşabilir. Genellikle işlem öncesi asimetrisi olan hastalarda gözlenir. Enfeksiyon; oldukça nadirdir ancak clt ltına yapılan enjeksiyonlarda olası bir durumdur. Nekroz; Oldukça nadir rastlanır.Dolgu materyalinin cilt altı küçük damarları tıkaması sonrası dokunun beslenememesine bağlı bir durumdur. Skar oluşumu gözlenebilir. Daha fazla uygulama gereksinimi olabilir.

İşlem sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

+

İlk 4 saat makyaj yapılmamalıdır.Aynı gün ağır egzersiz yapılmamalı ve ilk 24 saat cilde asidli ürün sürülmemelidir. İşlemden sonra 1 hafta sauna, sıcak banyo ve spa dan kaçınılmalıdır.

İşlemden sonra ne beklemeliyim?

+

Dolgunun sonucu işlemden hemen sonra belirgindir. Dolgu uygulamasından sonra oluşan ödem 2-3 gün içinde düzelir. 2-4 hafta süresince hafif şişlikler gözlenebilir.

Asimetri olursa ne yapmalıyım?

+

Kontrol randevusunu beklemelisiniz.Asimetri bazen bir tarafın daha fazla şişmesi ya da morluğu nedeniyle oluşabilir. Genellikle kontrol randevusuna kadar düzelme gösterir. Eğer düzelme olmamışsa doktorunuz değerlendirerek kontrol randevusunda rötuş yapacaktır. Erken yapılan düzeltmelerde ilave asimetriler ortaya çıkabilir.

Dudak dolgusunun etki süresi ne kadardır?

+

Etki süresi bireylere göre farklılıklar gösterebilir. Hastanın anatomic yapısı,metabolizma hızı, ürünün yerleştirilme bölgesi ve uygulanan dozla ilişkilidir. Bu konudaki genel yaklaşımım hasta 1 ay sonrasında verilen hacimden memnunsa, 6 ay sonra 2. uygulama, bir 6 ay sonra 3. uygulamayı yapmak ve daha sonraki uygulamaları 1 yıl aralıklarla yapmaktır. 1 ay sonra volüm az geldiyse ilave hacim verilmesinden sonra sırasıyla 1-3 aylık aralıklarla istenen sonuç elde edilene kadar dolgu uygulaması yapılabilir. Hasta için istenilen volume ulaştıktan sonra 6 ay aralıklarla 2 kez ve daha sonra yılda bir kez tekrarlanabilir.


Etiketler : Dudak Dolgusu, Estetik Dolgu, Lips, İstanbul