Erbium lazer nedir?

+

2940 nm dalga boyunda ciltte etkili bir lazer sistemidir. Ciltteki suyu hedef alarak çalışır. Cilt yüzeyinde kontrollü buharlaşma meydana getirerek etki eder.Ciltteki ince kırışıklıklar, akne skarları, cilt gençleştirme, leke tedavisi ve bazı iyi huylu et benlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Erbium lazer (Erbium Laser) hangi durumların tedavisinde kullanılmaktadır?

+

Kırışıklıklar (Wrinkles); Erbium lazer hafif ve orta dereceli kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt kontrollü bir şekilde seçilen derinlikte soyularak bir kaç kez geçiş yapılır. Soyma derinliği mikron (milimetrenin binde biri) düzeyinde derinliklerde gerçekleştirilir. Soyma derinliği arttıkça elde edilen sonuç daha mükemmel, iyileşme süresi de daha uzun olmaktadır. Ortalama iyileşme süreleri 5 gün ile 2 hafta arasında değişkenlik gösterir.
Gözenek sıkılaştırma ve cilt sıkılığını arttırmak amacıyla da kulanılabilmektedir. Erbium laze rile yüzeyel 5-10 mikron düzeyindeki soyma işlemi ile taze cilt dokusu ortaya çıkarılır. Soyma işlemi clt tarafından yara olarak algılanır ve kollajen sentezi uyarılarak ciltte yenilenme sağlanır.
Derideki iyi huylu et benlerinin çıkarılması işlemi daha kolay ve kısa iyileşme süresi ile gerçekleştirilebilir.
Leke tedavisi; Ciltte yüzeyel yerleşimli lekelerin tedavisinde Erbium lazer lekenin yerleştiği yüzeydeki dokuyu buharlaştırarak etki gösterir.
Akne skarları; Yüzeydeki dokuların buharlaştırılması ile yeni kollajen sentezi uyarılarak daha pürüzsüz bir görünüm sağlanır.
Rinofima: Akne rosacea'nın bir belirtisi olan rinofima burun üzerinde aşırı büyümüş yağ bezleri nedeniyle yumrulu bir görüntü oluşturur. Erbium lazerle soyma işlemi sonrasında cilt dokusu daha düzgün bir yapıya kavuşur.

Erbium lazer ( Erbium Laser) ile oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?

+

Hiperpigmentasyon / PIH; artmış cilt pigmentasyonuna neden olabilir. Özellikle koyu tenli bireylerde rastladığımız bir yan etkidir. Hastanın leke oluşumuna yatkınlığı sözkonusuysa tdaviden önce leke açıcı kullanımı PIH oluşum riskini azaltacaktır. Tedavi sonrasınd asteroid içeren kremler kullanılarak risk daha da azaltılabilir.
Hipopigmentasyon(azalmış pigmentasyon); lazer uygulaması sonrasında oluşabilecek bir komplikasyondur. Derin soyma işlemlerinde ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.Ciilt yenileme amacıyla yapılan soyma işlemlerinde oluşmazken,et beni çıkarma tedavilerinde derin alışma nedeniyle oluşabilmektedir.
Skar oluşumu; pek rastlanmayan bir durumdur.
Akne alevlenmesi: Genellikle işlem sonrasında yara bakımı amacıyla kullanılan yağlı kremlerin kullanılması nedeniyle oluşur.

Erbium lazer( Erbium laser) uygulama prosedürü nasıldır?

+

İşlem öncesinde ayrıntılı görüşme gerekmektedir. Hastanın tıbbi öyküsü, daha önce aldığı tedaviler, komplikasyonlar, cilt tipi, uçuk hikayesi sorgulanır. İşlemin derinliğine göre değişen iyileşme süresi (downtime) hastaya anlatılmalıdır. Cildin ihtiyacı olansoyma derinliği muayene sonrası saptanarak fotoğraflama yapılır. İşlemin risk ve faydalarını anlatan aydınlatılmış onam formu hasta tarafından imzalanır. Hastanın PIH oluşumuna yatkınlığı sözkonusuysa 2 aya kadar sürebilen leke açıcı tedaviye alınır.

Erbium lazer(Erbiumlaser) ile cilt soyma işlemi nasıl gerçekleştirilir?

+

Hastanın işlemden 1 saat önce kliniğe gelmesi istenir. Soymanın derinliğine göre sedasyon için hazırlık yapılır. Sinir blokajı için lokal anestezik enjeksiyonu yapılır. Lokal anestezik etkili krem işlemden 1 saat öncesinde streç film ile kapatılarak bekletilir. İşlemden önce hastanın yüzü tıbbi aseton ile temizlenir. Erbium lazer ile yüzde bir kaç geçiş yapılarak soyma işlemi gerçekleştirilir. İşlem bitiminde yüze antibiyotikli krem uygulanır. İşlem sonrası yüz kırmızı bir görünüm alır ve bir kaç saat süren güneş yanığı benzeri bir yanma hissi duyulur.

Erbium lazer (Erbium laser) ile cilt soyma işleminden sonra nelere dikkat etmeliyim?

+

İşlem sonrası enfeksiyon oluşumunu engellemek için belli aralıklarla antibiyotikli krem kullanımı gerekmektedir. Soyulma derinliğine göre 5-14 gün içinde gerçekleştikten sonra güneş kouyucu kremi kullanımı 6 ay boyunca ihmal edilmemelidir.


Etiketler : Erbium Lazer, Erbium Laser, İstanbul