Dermaterapi (Skin needling) Nedir?

+

Dermaterapi roller ya da stamp adı verilen, üzerinde 0.1 mm kalınlığında , 0.5-2.5 mm uzunluğunda sıralanmış mikroiğneler barındıran el cihazlarınin cilt üzerinde gezdirilmesi ile mikro kanallar açarak etki gösteren bir işlemdir.

Dermaterapi tedavisi nasıl etki gösterir?

+

Dermaterapi tedavisi aynı zamanda "Kollajen indüksiyon tedavisi" olarak da bilinmektedir. Dermaterapi el cihazı cilt üzerinde gezdirilirken çok sayıda mikro kanallar açılmaktadır. Açılan bu mikrokanallar cilt tarafından yara olarak algılanır ve yara iyileştirme mekanizmaları harekete geçer. Yara iyileşme sürecinde ortama salınan büyüme faktörleri ile yeni kollajen sentezi uyarılarak dokuda tazelenme meydana gelir. Dermaterapi işlemi sırasında açılan mikrokanallardan uygulanan büyüme faktörü içeren serumların 200 kat daha fazla emilmesi ile derinin alt katmanlarına ulaşım sağlanarak etkinin arttırılması amaçlanır.Yeni kollajen üretimi ile sonuçlar 3. ayda belirgin hale gelirken 12 aya kadar etki artarak devam eder.

Dermaterapi hangi durumların tedavisinde kullanılır?

+

 • Akne skarları,
 • Ameliyat izleri,
 • Cilt sıkılaştırma amacıyla,
 • İnce kırışıklıkların tedavisinde,
 • Genişlemiş gözeneklerin tedavisinde,
 • Leke tedavisinde,
 • Cilt çatlaklarının tedavisinde,
 • Saç dökülmelerinde kullanılmaktadır.
 • Dermaterapi kimlere uygulanabilir?

  +

  Hamilelik,emzirme,ilaç kullanımı dışında genel sağlık durumu iyi olan kadın ve erkek tüm hastalara uygulanabilir.

  Dermaterapi kimlere uygulanmaz?

  +

 • Gebelik ve emzirme durumlarında,
 • Uygulama bölgesinde aktif bakteriyel ya da viral enfeksiyon durumlarında,
 • Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi alanlarda,
 • Oral İsotretinoin kullananlarda,
 • Keloid oluşumuna yatkınlık durumlarında uygulanmaz.
 • Dermaterapi her mevsim uygulanır mı?

  +

  Cilt yüzeyinde herhangi bir soyma olmadan derinin dermis tabakasında etki oluşturduğundan yaz aylarında da rahatlıkla uygulanabilmektedir.

  Dermaterapi kaç seans uygulanmaktadır?

  +

  İşlemin etkili olabilmesi için 2-4 hafta aralıklarla 4-6 seans uygulanması gerekmektedir.

  Dermaterapi başka tedavilerle birlikte uygulanabilir mi?

  +

  Dermaterapi kollajen sentezini uyaran diğer tedavilerle kombine edilerek etkinliği arttırılabilir. PRP,lazer, ya da mezolifting ile kombine edilebilir.

  Dermaterapi işleminde prosedür nasıldır?

  +

  Hastanın tıbbi öyküsü alınarak işleme engel durumu olup olmadığı araştırılır. Daha sonra işlem hakkında bilgilendirilmiş onam formu imzalanarak lokal anestezik etkili krem uygulanır. Anestezi sağlandıktan sonra roller ya da stamp cilt üzerinde gezdirilerek mikrokanallar açılır. Tüm cilt tarandıktan sonra hastanın ihtiyacına göre uygun moleküler yapıda büyüme faktörü,peptid,tretinoin içeren serum ya da kremler cilde uygulanır. Cildi rahatlatmak üzere soğuk maske uygulaması yapılır.

  Dermaterapi işleminden sonra nasıl görünürüm?

  +

  İşlem sonarsı çok ayıda mikro kanal açılması dolayısıyla cilt ödemli ve kızarık görünümdedir. Cilt üzerinde minik noktacıklar gözlenebilir. Kızarıklık 2-3 günde azalarak kaybolurken noktacıkların kaybolması 7-8 gün sürebilir. Kullanılan roller cihazının derinliği arttıkça iyileşme süresi de uzar.

  Dermaterapinin yan etkileri ve komplikasyonları neledir?

  +

  Kızarıklık 2-3 gün sürebilir. İşlemden sonra oluşan ödem 2-3 günde düzelir. İlk 24 saatte minik sızıntı şeklinde kanama ve kabuklanma olabilir. Bazı hastalarda akne lezyonlarında alevlenme olabilir. Milia denilen noktasal beyaz renkli keratin kistleri oluşabilir. Hastanın uçuk hikayesi varsa alevlenme olabilir. Enfeksiyon çok nadirdir.

  Dermaterapiden sonra nelere dikkat etmeliyim?

  +

  İlk gün tahriş edici uygulamalardan (sauna, rüzgarlı hava ,direct güneş ışığı) kaçınılmaldır. İlk 1 hafta asid içeren ürün kullanılmamalıdır. Cilt temizliğine önem verilmelidir.

  Dermaterapi evde uygulanabilir mi?

  +

  Dermaterapi uygulamasında kullanılan el cihazları profesyonel kullanım ve ev kullanımı için ayrı ayrı üretilmektedir. Ev kullanımı için olanlar 0.25mm'lik olup sadece evde kullanılan ürünlerin etkinliğinin arttırılması amacıyla kullanılmatadır. Evde uygulanan işlemde herhangi bir kızarıklık, ödem ya da iyilşme süresi olmamaktadır. Kollajen uyarımı etkisi olmamakla birlikte ürün yayarlılığnı arttırdığından dolayı hastalarıma önermekteyim.


  Etiketler : Dermaterapi, Dermaroller, Cilt Yenileme, Skin Needling, İstanbul