Lazer epilasyon nedir?

+

İstenmeyen tüylerin lazer ışınını kullanarak kalıcı olarak yok edilmesidir. Bu amaçla Alexandrite,Nd-YAG,Diod ve IPL sitemleri kullanılmaktadır.

Lazer epilasyonun etki mekanizması nedir?

+

Lazer epilasyonda amaç lazer ışık enerjisini kullanarak kıl kökünde kalıcı hasar meydana getirmektir. Lazer enerjisi kıl köküne ulaşarak buradaki pigment hücreleri tarafından emilirler. Yoğunlaşan ısı enerjisi etkisi ile milisaniyeler içinde etraftaki dokular zarar görmeden kıl kökü harap edilir. Isınan kıl kökünün etraf dokulara zarar vermemesi nedeniyle jel,sprey ya da soğuk hava ile soğutma sağlanır.
Lazer ışınının etkili olmasında kılın büyüme evresi de önem taşımaktadır. Kıllar anagen,telojen ve katagen olarak adlandırılan büyüme evrelerinden geçerler. Vücutta anagen fazdaki kılların oranı %20 iken yüzde %10 civarındadır. Bu nedenle ılların istenilen oranda kalıcı olarak yok edilmesini sağalamak için tekrarlayan seanslara ihtiyaç duyulur.

Lazer epilasyon seansından sonra kıllar dökülür mü?

+

Lazer epilasyon seansından sonra yanan tüylerden bir kısmı hemen dökülürken kalan kısmı 2-3 jhafta içinde dökülürler. Lazerle epilasyon seansında her atımda çok sayıda tüy etkilenir ve geniş alanlar hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Lazer seansları sonunda tüylerin %80-85'i kalıcı olarak yok olmaktadır. Bununla birlikte yeniden tüy gelişimi olursa eskisinden daha ince ve açık renkte olacaktır.

Vücudun hangi bölgelerine tedavi uygulanabilir?

+

Vücudun tüm bölgeleri laze rile tedavi edilebilmektedir. Kadınarda en çok koltukaltı,bikini,kol ,bacak ve üst dudak bölgelerine uyulama yapılırken, erkeklerde daha çok sırt,omuz,sakal ve göğüs bölgesine uygulama yapılır.

Lazer epilasyonda prosedür nasıldır?

+

İşlem öncesinde hastanın tıbbi öyküsü alınarak kullandığı herhangi bir ilaç yada lazer tedavisine engel teşkil edecek bir durumu olup olmadığı araştırılır. Cilt tipi,kılların rengi değerlendirilerek seanslar belirlenir. Hormonal dengesizlik durumunda hormon profili sonuçlarına göre tedavi belirlenir.

Lazer epilasyonun diğer tedavi yöntemlerine göre üstünlüğü nedir?

+

Lazer epilasyon ile aynı seansta vücudun bacaklar,kollar,sırt gibi geniş alanlarına hızlı,güvenli ve hijyenik uygulama yapmak mümkündür.Traş,ağda ve tüy dökücü kremler gibi uygulamalar kılı ortadan kaldırır ancak kökünü harap etmediği için tüyler kısa sürede yeniden çıkarlar.

Lazer epilasyonun iğneli epilasyona üstünlüğü nedir?

+

İğneli epilasyon kıl köklerine elektrik akımı vererek etkili olan bir yöntemdir. Kıl köklerine tek tek çalışıldığı için tedavi süresi daha uzundur.
İğneli epilasyon daha çok;
 • Az sayıda kıl varlığında,
 • Lazer epilasyonun uygulanmadığı bölgeler(kulak içi,kaş altı, göze yakın bölgeler)
 • Açık sarı,gri ve beyaz renkte tüyler(Lazer ışını bu özellikteki tüylerde etkili değildir)
 • Lazer epilasyonda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

  +

  Lazer tedavileri tıbbi uygulamalardır ve uzman doktor gözetiminde yapılması gerekir. Epilasyon yaptıracağınız merkezin yasal ehliyetli, uzman hekim kontrolünde işlem yapan, hastane,muayenehane ya da tıp merkezi olmasına dikkat edin. Yüksek vaatlerde bulunan merkezlerden uzak durun. Ayrıca epilasyon için lazer seçimi hastanın kıl yapısı, cilt tipine ve bölgeye göre değişkenlik gösterdiğinden bu durumlara yanıt verecek 3 sistemi de bulunduran merkezleri tercih edin (Alexandrite,Nd-YAG,Diod lazer sistemleri).

  Lazer epilasyon seansından sonra nasıl görünürüm?

  +

  Lazer epilasyon seans bitiminde işlem alanında kızarıklık ve kıl diplerinde ödem gözlenebilir. Bu etki 1 saat içinde kaybolur. Bazı lazer tiplerinde ve koyu tenli kişilerde işlem sonrası yüzeysel kabuklanma olabilmektedir. Bir kaç gün içinde gerileyen bu durum çok nadirdir.

  Lazer epilasyon için lazer türü önemli midir?

  +

  Koyu cilt yapısına sahip kişilerde Alexandrite ve IPL lazer ile epilasyon uygun yöntem değildir. Bu cilt tipine sahip kişilerde diod ya da Nd-YAG lazer tercih edilmelidir.

  Lazer epilasyondan en çok hangi tür deri ve kıl yapısı fayda görür?

  +

  Lazer epilasyonda en iyi sonuç alan grup açık tenli koyu renk tüylere sahip olan hastalardır.

  Lazer epilasyon öncesi yapmamam gerekenler nelerdir?

  +

  Lazer enerjisi sadece kıl kökünü harap ederek etki gösterdiğinden kıl kökünü ortadan kaldıran ağda, cımbız, epilatörler gibi yöntemler 6 hafta öncesine kadar kullanılmamalıdır. Jilet ya da tüy dökücü krem kullanılabilir. Lazer epilasyon öncesinde bronzlaşmamış olmalı yada bronzlaştırıcı krem sürmemelisiniz.

  Lazer seansına gelirken öneriler

  +

 • Seansa gelmeden 1 gün önce tüylerinizi traş edin,
 • Tedaviden 1-2 hafta önce güneşe çıkmayın,
 • Uygulama yapılacak bölgeye makyaj yapmayın,
 • Ağda,cımbız,epilator gibi yöntemleri kullanmayın.
 • Lazer Epilasyon Fiyatlarını Nasıl Öğrenebilirim?

  +

  Ülkemizde T.C Sağlık Bakanlığı onayıyla ve gözetimiyle işlem yapan lazer epilasyon merkezleri web sitelerinde fiyat belirtememektedir. Detaylı bilgi ve lazer epilasyon fiyatları için : 0(312) 235 91 98'den bizi arayarak randevu alabilirsiniz.

  Etiketler : Lazer Epilasyon, Alexandrite, Nd:YAG, Diode, Diyot Lazer, İstanbul